Pirmā projekta sapulce notika 4. oktobrī tiešsaistē, platformā MS Teams.

Projekta mērķis ir attīstīt tehnoloģiju, kas pārstrādās rapšu eļļas ražošanas blakusproduktu – lipīdu-ziepju atlikumu –, lai iegūtu augstvērtīgu pārtikas emulgatoru lecitīnu. Šī tehnoloģija palīdzēs samazināt atkritumu daudzumu un veicinās aprites ekonomikas attīstību.

Projektā piedalās pētnieki no RTA Biznesa un sabiedrības procesu pētniecības institūta (A. Zvaigzne, L. Litavniece, I. Kotāne, I. Silicka, I. Kulitāne), Rīgas RTU Ķīmijas un ķīmijas tehnoloģijas institūta (L. Laipniece, K. Lazdoviča, E. Sīle, A. Gaile), kā arī PhD N.Wieda no Ziemeļrietumu universitātes ASV. Komandas kopīgais mērķis ir veicināt inovācijas, izstrādājot tehnoloģijas rūpniecisko atkritumu pārstrādei un to ietekmes mazināšanai uz vidi.

Projekta galvenie uzdevumi ietver laboratorijas metožu izstrādi lecitīna ieguvei, fosfatidilholīna – vērtīga lecitīna komponenta – izolēšanu un tirgus izpēti, lai izvērtētu produkta attīstības iespējas. Projekts ilgs līdz 2026. gada janvārim, un tā gaitā paredzēts sagatavot zinātniskās publikācijas starptautiskiem žurnāliem, kā arī izstrādāt un iesniegt starptautisko pētniecības projektu pieteikumu.

Grants tiek finansēts Latvijas Atveseļošanas un noturības mehānisma plāna 5.2. reformu un investīciju virziena «Augstskolu pārvaldības modeļa maiņas nodrošināšana» 5.2.1.r. reformas «Augstākās izglītības un zinātnes izcilības un pārvaldības reforma» 5.2.1.1.i. investīcijas «Pētniecības, attīstības un konsolidācijas granti» otrās kārtas «Konsolidācijas un pārvaldības izmaiņu ieviešanas granti» ievaros un Eiropas Savienības Atveseļošanas un noturības mehānisma finansēta projekta Nr. 5.2.1.1.i.0/2/24/I/CFLA/003 «Konsolidācijas un pārvaldības izmaiņu ieviešana Rīgas Tehniskajā universitātē, Liepājas Universitātē, Rēzeknes Tehnoloģiju akadēmijā un Latvijas Jūras akadēmijā un Liepājas Jūrniecības koledžā virzībai uz izcilību augstākajā izglītībā, zinātnē un inovācijās» ietvaros.



Dr. oec. Anda Zvaigzne, 

projekta zinātniskā vadītāja