Jaunais 2025. gads sākās ar kārtējā projekta zinātniskā raksta “Reducing Plate Waste in Latvian Schools: Evaluating Interventions to Promote Sustainable Food Consumption Practices” (autori: J. Lonska, S. Kodors, J. Dekšne, L. Litavniece, A. Zvaigzne, I. Silicka, I. Kotāne) publikāciju MDPI žurnāla Foods speciālizlaidumā “New Insights into Food Consumption and Sustainable Development”. Pētījumā tika izvērtēta dažādu Rēzeknes pilsētas skolās īstenoto intervenču ietekme uz skolas ēdiena izšķērdēšanu ar mērķi veicināt ilgtspējīgāku pārtikas patēriņu. Plašāk lasiet šeit: https://doi.org/10.3390/foods14010126.
Projekta pētnieki piedalījās arī vairākos Latvijas mēroga pasākumos, kas saistīti ar projekta tematiku. Projekta asistente, doktora grāda pretendente Juta Dekšne 30. janvārī piedalījās Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) LIFE programmas projekta “No atkritumiem uz resursiem” organizētajās Latvijas Ekoskolu pedagogu mācībās, kas paredzētas atkritumu kā resursu koncepcijas ieviešanai. Tajās viņa prezentēja divu RTA FLPP īstenoto projektu rezultātus – “E-mentors kā transformācijas rīks bezatlikuma pārtikas patēriņa nodrošināšanai izglītības iestādēs” (Nr. LZP-2020/2-0115) un “Intervenču testēšana un uz zināšanām balstītas rekomendāciju sistēmas izstrāde pasniegtā ēdiena atkritumu traukos samazināšanai skolu ēdināšanā Latvijā” (Nr. LZP-2022/1-0492).
Savukārt 22. februārī Juta Dekšne sniedza prezentāciju “Pārtikas atkritumi skolu ēdināšanā – cēloņi, izaicinājumi, iespējamie risinājumi. Rēzeknes pilsētas piemērs” Latvijas Ekoskolu Ziemas forumā, tādā veidā popularizējot abus RTA projektus.
Projekta zinātniskā vadītāja, vadošā pētniece un RTA asociētā profesore Jeļena Lonska 31. janvārī kā eksperte piedalījās biedrības “Zaļā brīvība” domnīcā “1,5 grādu dzīvesveida ieviešanas politika un rīki”, kas tika organizēta ES Horizon finansētā pētniecības projekta “1,5°C dzīvesveids ES” ietvaros. Pasākumā viņa kopā ar politikas, biznesa, mediju un pilsoniskās sabiedrības pārstāvjiem apsprieda uz klimata pārmaiņām vērstu pētījumu rezultātus un diskutēja par politisko, ekonomisko, sociālo un tehnoloģisko pārmaiņu iespējām.
Šo pētījumu finansē Latvijas Zinātnes padome, projekts “Intervenču testēšana un uz zināšanām balstītas rekomendāciju sistēmas izstrāde pasniegtā ēdiena atkritumu traukos samazināšanai skolu ēdināšanā Latvijā”, Nr. lzp-2022/1-0492.